Od czasy premiery Cyberpunka 2077 nie miałem czasu na dłuższą rozgrywkę. Dodatkowo gra była pełna błędów i niestety jej odpalenie na Ubuntu 20.04 wymagało zabawy ze sterownikami Mesa 21.0 z brancha deweloperskiego. Nie był to problem gigantyczny, ale jeśli nie mam czasu an granie, to tym bardziej nie znajdę go na skompilowanie i wydzierganie najnowszych sterowników. Szczególnie na maszynie, której stabilność w czasie pracy zdalnej jest dla mnie bardzo ważna.

Chciałem poczekać na oficjalne wydanie sterowników i niestety trochę to potrwało. Obecnie z raportów opublikowanych na protondb.com można przyjąc, że gra działa bez problemu. Bardzo to cieszy szczególnie, że najnowsza Mesa wprowadza wiele usprawnień w temacie Vulkana i znacznie poprawia pracę na kartach graficznych z serii 5700 XT. Sugerowane jest użycie repo https://launchpad.net/~kisak/+archive/ubuntu/kisak-mesa, ale nadal nie jest to oficjalna paczka.

Dlatego też wspomniałem o pierwszym podbiciu wersji do 21.1. Ta paczka ma pojawić się w połowie maja i wtedy będziemy też już chwilę po wydaniu Ubuntu 21.04. Strzelam, że już wtedy spokojnie będzie można poświęcić jeden dzień pracy na migrację do najnowszego Ubuntu i cieszenie się automatycznym dostępem do najnowszych sterowników dla kart graficznych AMD. Może wtedy juz będę miał chwilę by pograć w Cyberpunka ;)

Taki wpis o niczym, czyli moim braku czasu :D