Reimplementacje starych gier mają to do siebie, że wymagają od użytkownika często posiadania oryginalnych plików ze starych instalek. Na Linuksie zdobycie ich często wymaga zainstalowania za pomocą wine samej gry. By pominąć ten krok, w przypadku niektórych instalatorów da się bez większego problemu odzyskać pliki z użyciem jednolinijkowej komendy.

W tym tutorialu użyję aplikacji innoextract, która bez problemu można zainstalować na większości systemów operacyjnych. Ja będę działał na Ubuntu 20.04 i dlatego wykonam komendę.

apt install innoextract -y

Po zainstalowaniu potrzebujemy jeszcze pliku z grą. Ja w tym tutorialu będę pracował z instalatorem Settlers 2 setup_the_settlers_2_gold_1.5.1_(polish)_(30319).exe.

Zaczynam od wylistowania plików w instalatorze, by wiedzieć, czy są tam te, które mnie interesują. W przypadku reimplementacji Settlers 2 - Return To The Roots interesują mnie foldery DATA i GFX

innoextract -l setup_the_settlers_2_gold_1.5.1_\(polish\)_\(30319\).exe

Teraz gdy wiem, że instalator je posiada, czas na wypakowanie wszystkiego. Dla porządku zdefiniuje folder docelowy s2gog. Możemy tutaj też dodać flagę -g, która Extract additional archives from GOG.com installers.

innoextract -g -d s2gog setup_the_settlers_2_gold_1.5.1_\(polish\)_\(30319\).exe